Jedno z nejtěžších období pro čerstvou matku je určitě šestinedělí, nejen po psychické stránce. Jak pečovat o novorozence už víme, ale novorozenecké období je velmi specifické i z medicínského pohledu. Často je velmi těžké odhadnout, co je normálním projevem novorozence a co už je známka onemocnění.
Co by nás mohlo doma v prvních týdnech potkat?
KŘEČE - jak rozeznat nebezpečné křeče od bežného třesu?U třesu je dítě při vědomí, kouká na Vás, směje se, kojí se... Třes končetiny ustane, pokud danou končetinu podržíte. Je to časté zvláště u předčasně narozených. Křeče se naopak dotykem zastavit nedají, dítě v té době není při vědomí, kouká mimo, má oči v sloup, apod. V tu chvíli volejte RZP!
RÝMA - miminka dýchají přednostně nosem, proto i mírná rýma jim může způsobit obtíže s dýcháním, zvlástě potom při jídle. Pokud se Vám zdá, že se Vašemu dítěti špatně dýchá, zkuste prostříknout nos mořskou vodou pro kojence a odsát, hlavně před krmením. Je to základní opatření, jak Vašemu dítěti ulevit (názory na odsávání se různí, ale pokud ucpaný nos je příčina obtížného dýchání, je to důvod k odsátí nosánku!). Pokud se stav nelepší, musíte vyhledat lékaře.
KRVÁCENÍ Z PUPKU - zkuste krvácení zastavit přitlačením tampónku či gázo (sterilní pokud možno!). Pokud se po 2-3 min krvácení nepodaří zastavit, vyhledejte lékaře.
VYRÁŽKA - u novorozenců se může objevit široké spektrum vyrážek, často v důsledku toho, jak si pokožka novorozence zvyká na nové prostředí kolem sebe. Je ale nad rámec této kapitoly všechny vyrážky probírat, i s ohledem na to, že málokterá vyrážka vyžaduje urgentní vyšetření lékařem. V případě výsevu či osypání dítěte navštivte svého praktického lékaře.
TEPLOTA/HOREČKA - novorozenci nemají plně vyvinutý imunitní systém, proto se u nich infekce neprojevují standartně jako u jiných dětí. Každá naměřená teplota vyšší než 37°C (37.5 °C v konečníku) je důvodem návštěvy lékaře či pohotovosti! Při teplotě 37 - 37,9°C zkontrolujte, zda - li miminko není přehřáté (vhodné oblečení) a za hodinu přeměřte. V případě, že nedojde k poklesu, vyhledejte lékaře. Při horečce nad 38°C před odchodem podejte paracetamol.
Plenková dermatitida
Citlivá pokožka miminka se může velmi rychle podráždit při kontaktu s močí či stolicí, neprodyšné prostředí plen k tomu jen přispívá. Dochází tím k podráždění a zarudnutí pokožky, tj. k "opruzení". Následné namnožení kvasinek může způsobit olupující se zarudlou kůži či puchýřky s bělavým povlakem. V tomto případě si už doma neporadíte a je potřeba stav konzultovat se svým praktickým lékařem. Ve stadiu zarudnutí se s plenkovou dermatitidou můžete ještě "poprat" doma.
" alert="Nejdůležitější je prevence. Časté přebalování, důsledná hygiena genitálu a zadečku. Omezit používání vlhčených ubrousků pouze na cesty a omývat miminko pod tekoucí vodou kojeneckým mýdlem. Zadeček VŽDY do sucha utřít!" labeltext="Jak můžu pomoci DOMA, pokud k opruzení dojde:" list="
všechny kroky viz. prevence
zkusit jiný druh plen - některé děti jsou velmi citlivé na určité druhy plenek (možno zkusit i látkové pleny, které jsou mnohem prodyšnější než jednorázové)
nechávat dítě bez plenky, ať má zadeček možnost větrat
používat kosmetiku určenou na opruzeniny
koupele/oplachy/obklady z řepíku, heřmánku či černého čaje
při zhoršení stav konzultovat s PLDD
Novorozenecká žloutenka
Je "onemocnění", které postihuje 45 - 65% novorozenců. Vzniká v důsledku nedostatečné funkce jaterních enzymů, zvýšené hemolýzy(rozpadu) červených krvinek, tedy i zvýšené produkci bilirubinu tzy. hyperbilirubinemie. Ikterus(žloutenka) je žluté zbarvení sklér, kůže a sliznic. Důležité je odlišit hyperbilirubinemii fyziologickou a patologickou.
Fyziologická hladina bilirubinu není škodlivá, je součástí přirozené ochrany organismu proti kyslíkovým radikálům. Nastupuje kolem 2.-3. dne. Ke spontánnímu ústupu dochází obyčejně ve 2.-3. týdnu života dítěte.
Důležité je vždy sledovat klinický stav dítěte a v doprovodu praktického lékaře monitorovat hladinu bilirubinu
začíná po více než 24 hodinách od narození
maximální hladina bilirubinu je 3. až 5. den života (u nedonošených novorozenců 5. až 7. den života)
miminko může být unavenější/spavější, ale probuditelné - proto je nutné ho pravidelně přikládat či budit ke krmení
dítě možno vystavovat dennímu světlu, ne slunci! Fototerapie je indikována při vysokých hladinách bilirubinu za hospitalizace
pokles nastává bez intervence do 10 dní (u nedonošených do 14 dní)
odezní do 14 dní (u nedonošených do 21 dní)
nutná absence patologických příznaků jako: dehydratace, krvácení, bledost, hepatosplenomegalie(zvětšení jater a sleziny), známky infekce či zpomalení peristaltiky
Ikterus z mateřského mléka, tj. žloutenka kojeného dítěte:
postihuje okolo 1 % dětí, které jsou plně kojené a prospívající
začíná po 3.-5. dnu, vrcholí 10.-15. den
ikterus spontánně ustupuje během 1–4 měsíců
pokud dítě prospívá, doporučuje se nahradit jednu dávku kojení odstříkaným ohřátým mateřským mlékem (56 °C, 15 minut)
nezavádět umělou výživu, nepřerušovat kojení
Pokud dítě prospívá, není nutné nijak zasahovat, ale je opět důležité kontrolovat hladinu bilirubinu a klinický stav dítěte společně s praktickým lékařem.
Možné příznaky infekce u novorozence a kdy neprodleně navštívit pohotovost:
zvýšená teplota či horečka
odmítání prsa, lahvičky/ krmení
zvracení
změna charakteru a frekvencí stolice
obtížné dýchání, chrčení, sípot apod.
delší krvácení z pupíku
promodrání, prošednutí, zástava dechu na více jak 20sec.
neustávající pláč i přes režimová opatření
výrazná spavost či apatie
vyklenutá nebo propadlá fontanela
křeče
světlá či acholická(bílá) stolice a tmavá moč
Pokud se vydáváte na pohotovost, připravte si tyto informace:
těhotenská a porodní anamnéza
váha dítěte při propuštění z porodnice
kdy bylo naposledy kojeno, ev. kolik toho za den vypilo
v případě obtížného dýchání či změny barvy dítěte pořízený videozáznam či fotku
S sebou pokud možno přineste moč! V případě návštěvy pohotovosti kromě fyzikálního vyšetření počítejte s pravděpodobnou observací či krátkodobou hospitalizací.
Comments