top of page
Elena Janota

Péče o novorozence

Přežila jste 9 měsíců těhotenství,  prošla si náročným porodem. Nyní máte ten malý poklad konečně doma a v zoufalství zjišťujete, že často vůbec nevíte, co s ním? Šestinedělí je náročné období pro všechny zúčastněné. Zvlášť, pokud ho zažíváte poprvé. Novorozenci jsou „speciální lidský druh“. Chovají se jinak než děti jiných věkových kategorií, často je u nich těžké odhadnout, kdy, kde a co je problém.





Základy manipulace a péče o novorozence

Krmím ho správně  a dostatečně? Jak ho mám nosit? Co mu mám obléct? Proč pořád pláče?  Tyto a spoustu dalších myšlenek se všem honí hlavou, pojďme se nad nimi zamyslet zblízka. Následující rady a tipy by Vám měli pomoci získat opět sebedůvěru ve Vaše mateřské schopnosti. A pokud vás občas napadne myšlenka, že jste tou nejhorší matkou, protože si ve spoustě věcí nevíte rady…věřte, že nejste!


  • vždy si umyjte ruce pokud se novorozence dotýkáte - nezapomínejte ani na dostatečnou hygienu před kojením(důkladně si umýt ruce i bradavky, po kojení bradavky omýt a promazat – předcházíte tím vzniku moučnivky u dítěte a infekci prsu u Vás)

  • při manipulaci dbejte na podepřenou hlavičku - manipulace s miminkem může být pro nové rodiče stresující.  Najděte si proto chvilku ještě před porodem a nastudujte si některé základní „chvaty a hmaty“.  Když jste to nestihli, požádejte o radu sestřičku či lékaře na oddělení šestinedělí,  kamarádku „zasloužilou matku“, apod. Budete se cítit jistější a klidnější

  • tepelný komfort -  novorozenci v prvních týdnech života nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, proto musíte dávat velký pozor na jejich tepelný komfort. Ideální teplota v místnosti, kde miminko spí  je kolem 20°C, ale minimalizujte převlékaní v chladných prostorech. Základní zásada oblékání je: vy + jedna vstrva oblečení navíc. Pokud máte doma chladněji, dávejte klidně i čepičku, vždy pokud větráte! Nezkoumejte tepelný komfort miminka podle ručiček, může je mít studené, přitom být dobře oblečené, poznáte to podle teploty kůže na zátylku.Nechodit ven pokud je -5°C a méně. POZOR! MIMINKO TOLERUJE HORKO HŮŘE NEŽ ZIMU!

  • pokud kojíte, kojte podle chuti dítěte, neřidte se hodinami. Nechávejte dítě na prsu pouze po dobu, co saje. V případě, že prso slouží jako dudlík, zvyšujete riziko vzniku ragád a rozvoje infekce prsu. Pokud Vám u prsa během kojení usíná, opatrně ho buďte (šimrání na nožičce, za uchem...). Buďte trpěliví při odříhávání, některé děti potřebují i 20min!

  • dítě nechávejte spát na zádech, ideálně mírně na boku, strany střídejte -minimalizujete tím riziko možného vdechnutí zvratků, pokud dítě ve spaní ublinkává. Nikdy nenechávejte miminko spát na bříšku!! Ublinkávání můžete omezit důkladným odříhnutím a napolohovanou postýlkou

  • limitujte omezený prostor - pro novorozence je volný prostor nový a nezmámý, pro některé děti až děsivý.  Zvlášť citlivě na to reagují předčasně narozené děti. Uklidnit je může pevné zavinovaní do zavinovačky či hnízdo – bude jim připomínat prostor v děloze

  • vyvařujte často dudlíky a lahvičky

  • novorozence není nutné ani vhodné denně koupat, ale po každé stolici zadeček omýt nejlépe pod sprchou či tekoucí vodou

  • péče o genitál u dívek - při přebalování otírat genitál zepředu dozadu, tedy od vyústění močové trubice dozadu ke konečníku. Nejlépe pod tekoucí vodou, navlhčeným Perlanem, příp. i vlhčenými hygienickými ubrousky

  • péče o genitál u chlapců - po narození je žalud penisu zpravidla zcela překryt předkožkou, která většinou nelze přetáhnout. Předkožku nepřetahovat!

  • nos čistit podle potřeby, aby byl volný, protože novorozenec preferuje dýchání nosem. Děti s poruchou průchodnosti nosu špatně pijí

  • uši nečistit štětičkami, protože uši mají samočistící schopnost.Je-li kůže zvukovodu příliš čištěná, vysušuje se a zevní zvukovod pak následně vytváří více mazu


Dítě pláče! Co mám dělat?

Neznám dítě, které by neplakalo. Je to jejich jediná možnost komunikace. Někteří novorozenci jsou "živější", jiní "klidnější". Na toto téma bylo napsáno nekonečně mnoho článků, všude se dočtete o zaručených radách co a jak dělat. Někdy může chvíli trvat, než svému novému uzlíčku budete rozumět, ale velmi brzy se sžijete a budete schopna odlišit normální pláč od toho nezdravého.


Co mohu udělat doma:
  • zkontrolujte tepelný komfort

  • miminko nakrmte

  • přebalte plenu

  • pomazlete se

  • zkuste miminko uspat -  děti často pláčou, když jsou přetažené a neumí samy usnout.  Zkuste hojdání, kočárek, šátek, atp.

  • kdy mělo dítě naposledy stolici - některé plně kojené děti můžou mít stolici po každém kojení, ale také pouze 1x za několik dní(u dětí na umělé výživě není rozptyl tak široký) .. tím se dostáváme k velkému tématu …

  • bolesti bříška aneb kojenecké koliky -  nekonečné hodiny žalostného pláče, hlavně v noci a večer, miminko rudne v obličeji, přitahuje nožičky k tělu a Vám dochází síly i nervy. Novorozenci nemají ještě dostatečně vyvinuté břišní svaly a svaly svěračů, proto je pro ně často problém zbavit se nadbytečného plynu v bříšku, kterého se napolykalo při pití či pláči, plyn v břiše tlačí a způsobuje bolesti. Zázračná léčba není, důležitá je prevence. 

  • změřte teplotu - pokud má novorozenec horečku, okamžitě se vydejte k lékaři!


Určitě se všude dočtete o zaručených tipech, jak zvládat první chvíle s vaším malým pokladem, z vlastní zkušenosti ale doporučujeme řídit se svými pocity a potřebami Vašeho dítěte. Je potřeba se ale na novorozenecké období podívat také z té medicínské stránky. S jakými zdravotními problémy se můžeme setkat a co by nás mohlo zaskočit? Více viz. téma Novorozenec.

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Zvracení

Úpal a úžeh

Comments


bottom of page