Nezřídka se bohužel stává, že jsou děti vystaveny přílišnému působení tepla či slunečnímu záření. Umíte rozeznat varovné signály? Víte, že úpal může dítě dostat, ikdyž ho úzkostilivě chráníme před sluncem? Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem? Proč tyto situace v dětském věku mohou končit fatálně?
Úpal
Vzniká v důsledku přehřátí, při kterém dochází k selhání termoregulace organismu a neschopnosti těla odvést nadbytečné teplo. Tím dochází k nahromadění tepla v těle a vzestupu tělesné teploty nad 40 °C. Teplo se šíří všemi orgány, které následně může ohrožovat. Při těžkém poškození organismu teplem dochází k oběhovému selhání, k poklesu cukru v těle, k rozvoji křečí. Častými komplikacemi je také krvácení do kůže a sliznic, postupné selhání ledvin či jater a k otoku mozku. Proto je dobré vědět, že plně rozvinutý úpal je akutní, mnohdy život ohrožující stav, zvláště u dětí!
Příčin vzniku úpalu je hned několik. Může to být pobyt v horkém, nevětraném prostředí ( neklimatizované přehřáté auto, MHD, letní sportovní zápasy a festivaly, rozpálené podkroví), náročná sportovní/fyzická aktivita v horkém prostředí, ale i nedostatečná adaptace na cestování do horkých krajin, zvláště tam, kde je současně vysoká vlhkost vzduchu((tělo se nemůže ochlazovat odpařováním potu). Rizikovým faktorem je také nevhodně zvolené(těsné)oblečení, či nedostatečný příjem tekutin a dehydratace organismu.
Úpal nemusí být nutně způsoben pobytem na slunci!
Jak poznat úpal u dětí:
zvýšená tělesná teplota - horečka
nechuť k jídlu
nevolnost a zvracení
zrychlený tep a dech
závraťě, zmatenost
křeče
u kojenců nejčastěji apatie (miminko je spavé a má obleněné reakce na podněty), vpadlá fontanela
Úžeh
Úžeh vzniká účinkem přímého slunečního záření bez dostatečné ochrany, např. pokrývky hlavy. Příznaky většinou nastupují až s odstupem několika hodin, nejčastěji v noci. Při těžké formě může dojít k překrvení mozkových plen a otoku mozku.
Jak poznat úžeh u dětí:
zvýšená teplota - horečka
nevolnost a zvracení
bolesti hlavy
tuhnutí šíje (dítě si při předklonu hlavičky stěžuje na bolest)
suchá kůže bez potu
spálená kůže
závraťě, zmatenost
křeče až bezvědomí
Co mohu udělat doma
Návštěva lékaře je nutná vždy, když nedochází ke zlepšení stavu dítěte či odmítá tekutiny! Při podezření na přehřátí:
uložení dítěte do chladné, větrané místnosti či stínu
uvolnit oblečení, případně dítě svléknout do naha
ochlazování studenými obklady/sprcha vlažnou vodou viz Horečka, postupně snižovat teplotu těla na 38°C (pozor na rychlý pokles teploty těla, který může vést k rozvoji křečí a šokovému stavu)
dostatek tekutin - vlažné minerální vody, rehydratační roztoky, kojení
péče o spálenou kůži
Kdy neprodleně navštívit lékaře či pohotovost" labellist="
vždy, když nedochází ke zlepšení stavu dítěte!
Pokud dítě jeví známky poruchy vědomí, tzn.zmatenost, apatie, křeče končetin, volejte RZP. V případě návštěvy pohotovosti si připravte tyto informace:
zápis o teplotě/horečce
pokud dítě zvracelo, tak kolikrát a kdy naposledy
kolik toho za den vypilo a kdy naposledy
S sebou pokud možno přineste moč. Terapie je založena na rehydrataci a vyloučení jiných příčin obtíží. Proto počítejte s krátkodobou observací či hospitalizací, laboratorním vyšetřením (krevní odběr) a intravenózním podáním roztoků k intenzivní rehydrataci. Absolutní indikací k hospitalizaci je těžká dehydratace, šokový stav, trvající zvracení/intolerance tekutin či neurologické
Prevence přehřátí u dětí
K přehřátí u dětí dochází velmi rychle, proto je lepší jim předcházet a dodržovat v letních dnech pár základních pravidel:
v horkých dnech vyhradit procházkám spíše ranní, pozdně odpolední a večerní hodiny. Vyhýbejte se pobytu venku přes poledne(11.-15.hod) a pobytu na přímém slunci!
dostatek aktivně nabízených tekutin. Je-li dítě kojené, kojte vždy, když si řekne
zvolit vhodné oblečení – volné, bavlněné, které "dýchá"
pokrývka hlavy dítěte (namočení kloboučku však může zvýšit prostupnost UV záření!)
během horkých letních dní omezit nošení miminek v šátku a nosítkách pevně přimknutých k tělu. Zastíněný kočárek je v tomto případě vhodnější.
NIKDY nenechávejte dítě samotné v autě!!
omezení fyzické aktivity v horkých dnech
přehřátí nemusí nastartovat pouze teplé počasí, ale také horečka – tu je nutné u malých dětí vždy pečlivě hlídat
kvalitní UV ochrana, nejen u vody, ale také na horách a ve stínu
Comments